Ogródki działkowe to obszary, które są pod nadzorem Polskiego Związku Działkowców (PZD) w każdym większym polskim mieście. Na terenie całej Polski obejmują one obszar aż 43 km². To tyle ile liczy duże miasto wojewódzkie. Dzięki ich umiejscowieniu ogródki są zazwyczaj oazą spokoju, w której można odpocząć po tygodniu w spędzonym w miejskim zgiełku. Coraz częściej na działkach budujemy niewielki domek letniskowy, który później służy nam jako schronienie lub magazyn do przechowania narzędzi ogrodowych. Każdy rozsądny właściciel chce zabezpieczyć swój majątek. Może w tym pomóc wykupienie polisy z wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. W jaki sposób to zrobić? Sprawdźmy to.
Właściciel, a właściwie dzierżawca (obszar dzierżawi się za określoną kwotę od PZD) działki na terenie rodzinnych ogródków działkowych (ROD) to osoba pełnoletnia. Zastrzeżeniem jest posiadanie wyłącznie jednej działki w danym ROD. Żeby korzystać z ogródka działkowego, trzeba również mieszkać na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i być osobą prywatną. Wydzierżawić można ją też jako małżeństwo.
Zgodnie z polskim prawem, ubezpieczenie ogródka działkowego nie jest w naszym kraju obowiązkowe. Dzierżawca może to oczywiście zrobić dobrowolnie, korzystając z oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto przemyśleć opłacalność takiego przedsięwzięcia, ponieważ ogródki działkowe nie mają zwykle zbyt wielu zabezpieczeń chroniących przed włamaniami. Szczególnie narażone mogą na to być, jeśli znajduje się na nich domek letniskowy, co wiąże się z domysłami złodziei o przechowywaniu w nim drogocennych rzeczy. Ubezpieczenie obejmuje też często niesprzyjające warunki atmosferyczne, które dość często powodują szkody kwalifikujące się do wypłaty odszkodowania.
Inwestując w polisę ubezpieczeniową dla naszej działki ROD i domku letniskowego, który się tam znajduje, zyskujemy szereg korzyści. Przede wszystkim domek będzie chroniony w podobny sposób co każda inna nieruchomość na działce prywatnej. W razie szkód wyrządzonych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz będzie należało się nam odszkodowanie. Wlicza się w to szkody spowodowane przez kradzieże, rozboje, ale też naturalne warunki pogodowe. Odszkodowanie otrzymamy kiedy zniszczeniu ulegnie jakakolwiek cześć zabudowy tj. dach, ściany, okna, drzwi itd. Analizując różne rodzaje polis, warto zaopatrzyć się w taką, która będzie chroniła przed zniszczeniami sprzętu znajdującego się na działce ROD np. urządzeń technicznych czy sanitarnych.
Cena za wykupienie ubezpieczenia naszej działki ROD zależy od tego, czy stoi ona pusta, czy znajduje się na niej zabudowa. Ma to oczywiście związek z jej większą wartością w momencie, kiedy zainwestowaliśmy np. w domek letniskowy. Cena różni się też w zależności od powierzchni. Warto wiedzieć, że możemy wykupić dwie osobne polisy, jedną na działkę a drugą na domek. Kwota polisy chroniącej naszą działkę wynosi kilkaset złotych rocznie. Jeśli obejmować ma ona również domek, dopłata wyniesie od 100 do 1000 złotych. Wszystko zależy od wielkości budowli oraz materiałów, z których ją wykonano.