23 Czerwiec 2022

Ile kosztuje ubezpieczenie domu i na jaką kwotę ubezpieczyć

Posiadanie własnego domu to komfort, który nie każdy w swoim życiu zazna. Kiedy już będziemy mieli w posiadaniu swoją własną działkę budowlaną i fundusze na zawarcie choćby umowy kredytowej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spełnić swoje marzenie o wybudowaniu swojej nieruchomości. Zazwyczaj jest ona miejscem, w którym chcemy czuć się bezpiecznie i zapewne spędzimy sporą część naszego czasu. Jest to też często dobytek naszego życia, który chcemy objąć specjalną ochroną. Z tego właśnie względu wielu Polaków skłania się do wykupienia polisy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie domu – co w zamian?

ubezpieczenia

Zgodnie z obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej prawem, właściciele nieruchomości w naszym kraju nie mają obowiązku jej ubezpieczania. W związku z tym zakup takiej polisy jest indywidualną decyzją każdego posiadacza budynku. Jest kilka wyjątków, jedna nie dotyczą one bezpośrednio domu mieszkalnego, dlatego nie będziemy ich szczegółowo omawiać. Podstawowy zakres ubezpieczenia domu obejmuje przede wszystkim ściany zewnętrzne i nieprzenośne elementy całości budynku takie jak okna, drzwi i dach. Warto jest więc zastanowić się nad wykupieniem droższego, za to o wiele bogatszego pakietu. Tylko w ten sposób nie będziemy gorączkowo szukać umowy z ubezpieczycielem, kiedy dojdzie do szkody.

Koszt ubezpieczenia domu

Bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze ubezpieczenia jest jego koszt. Tyle ile na rynku znajdziemy towarzystw ubezpieczeniowych, tyle ofert możemy się spodziewać. Warto więc skorzystać z usług agenta lub jednej z wyszukiwarek internetowych tak, żeby mieć pewność, że nie przepłacamy za wybraną polisę. Koszt polisy mieszkaniowej, czyli takiej na którą ubezpieczymy również dom, bywa różny. Wpływa na to wiele składników, które wpływają na jego ostateczne wyliczenie. Na całość kosztów wpływa:

  • wartość nieruchomości – jest najważniejszym czynnikiem, za jej wycenę odpowiedzialna jest osoba ubezpieczająca, a pod uwagę powinna wziąć lokalizację, metraż oraz wiek budynku,
  • lokalizacja – im bogatsza dzielnica, tym droższe ubezpieczenie, w miastach jest większe niż na wsi,
  • metraż – powierzchnia ma ogromne znaczenie, ponieważ im dom jest większy, tym polisa będzie droższa i odwrotnie,
  • liczba mieszkańców – bardzo często firmy ubezpieczeniowe uzależniają cenę polisy mieszkaniowej od liczby osób zamieszkujących posiadłość,
  • ochrona – towarzystwa biorą też pod uwagę czy w jakikolwiek sposób, czy to poprzez firmy zewnętrzne i czy na własną rękę zabezpieczamy budynek i posesję, na której się znajduje,
  • prowadzenie działalności gospodarczej – jeżeli dom mieszkalny jest jednocześnie siedzibą firmy, polisa będzie proporcjonalnie droższa z powodu większej możliwości wyrządzenia szkód.

Wszystkie powyższe czynniki wpływają na ostateczną sumę, którą ubezpieczający będzie zmuszony zapłacić za polisę mieszkaniową. W zależności od ich ilości cena za ubezpieczenie domu może wynieść od ok. 100 do ponad 1000 złotych rocznie.

Ile warto zapłacić za ubezpieczenie domu?

Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Ta stara jak świat zasada powinna nam również przyświecać w trakcie wyboru polisy mieszkaniowej. Chcąc chronić nasz dom, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, w jak dużym stopniu zagwarantuje ona nam wypłatę odszkodowania w razie powstałych szkód. Ochronę przed wszelkimi możliwymi zdarzeniami zapewni jedynie najdroższa ochrona. Dlatego musimy liczyć się tutaj z wydatkiem w okolicach 1000 złotych. Taka polisa powinna pozwolić na wypłatę odszkodowania zarówno za szkody wyrządzone przez osoby trzeci, jak i warunki atmosferyczne.