Wielu mieszkańców dużych polskich miast marzy o posiadaniu własnej działki budowlanej na wsi. Niestety nie każdy może na to sobie pozwolić. Bardzo dobrą alternatywą jest nabycie (a właściwie wydzierżawienie) ogródka działkowego od Polskiego Związku Działkowców, który jest ich formalnym właścicielem. Po ciężkim tygodniu pracy wspaniale jest mieć miejsce, w którym można odpocząć od betonowej dżungli na trawie, wśród kwiatów i pooddychać czystym powietrzem. Ogródki działkowe z pewnością to oferują dzięki ich ulokowaniu na obrzeżach miast, blisko lasów i zbiorników wodnych. Jeszcze lepiej jest, kiedy postawimy na niej domek letniskowy.
Niestety domki postawione na terenie ogródków działkowych często padają łupem złodziei, a także zwykłych chuliganów doprowadzających je do dewastacji. Z tego powodu warto pomyśleć o tym zawczasu i ubezpieczyć naszą posiadłość w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Domek tak jak każda inna inwestycja pochłania sporo pieniędzy. Działki ROD nie posiadają wystarczających zabezpieczeń chroniących je przed włamaniami. Obowiązek ochrony własnego mienia spoczywa więc na dzierżawcy wyznaczonego terenu. Warto wykupić ubezpieczenie, które pozwoli nam w spokoju korzystać z miejsca służącego przede wszystkim do wypoczynku. Prawie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie domku letniskowe znajdującego się na działce rekreacyjnej, ale też na terenie ROD.
Ubezpieczenie domku na terenach ogródków działkowych jest możliwe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie jest ono objęte obowiązkiem, a co za tym idzie właściciel może ubezpieczyć taką posiadłość dobrowolnie. Przeanalizowaliśmy już, że warto to zrobić, ponieważ po sezonie często dochodzi w nich do włamań i kradzieży. W jaki sposób ubezpieczyć domek? Najpierw najlepiej jest zwrócić się do agenta ubezpieczeniowego, który znajdzie dla nas najkorzystniejszą ofertę. Cena wynosi najczęściej kilkaset złotych i można ją połączyć ze wspólnym ubezpieczeniem domku z ogródkiem działkowym. Warto wiedzieć, że większość takich ubezpieczeń to rozszerzenia polisy mieszkaniowej dla zamieszanej nieruchomości, więc żeby mieć polisę chroniącą domek, musimy mieć też zwykłą polisę mieszkaniową. Przed podpisaniem takiej polisy, trzeba też wiedzieć co dokładnie chcemy w niej ująć, tak aby w razie szkody, była ona pokryta przez odszkodowanie. Włączyć w nią możemy m.in. dach, ściany zewnętrzne i wewnętrzne, elewację, drzwi wejściowe itd. Polisa powinna również chronić naszą nieruchomość przed wyrządzonymi szkodami wskutek włamań, kradzieży, rozbojów i innych wpływów spowodowanych przez osoby trzecie. Wykupione ubezpieczenie powinno też zawierać zapis uprawniający do otrzymania odszkodowania w razie jakichkolwiek zniszczeń wyrządzonych przez warunki atmosferyczne jak wichury czy burze. Taka forma ochrona pozwoli nam w spokoju i bezpieczeństwie korzystać z uroków naszej działki i znajdującego się na niej domku letniskowego.