Paweł Szczepankiewicz obecny wójt gminy Wierzbinek.
Pochodzenie
Paweł Szczepankiewicz urodził się 02.III.1981r. w Koninie. Syn Edwarda (górnik) i Wacławy ( technik krawiec) z domu Majewska. Wraz z rodzicami prowadzącymi gospodarstowo rolne, zamieszkiwał we wsi Kolonia Racięcin (w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Wierzbinek).
29 września 2007r, wstąpił w związek małżeński z Beatą Latkowską ( ur. 12.I.1976r.). Żona z wykształcenia ekonomista, pracuje w Gminnej Administracji Placówek Oświatowych w Wierzbinku. Mają troje dzieci: syna Oskara ( ur. 28.X.2010r.) oraz córki Alicję i Annę (15.XI.2013r.). Obecnie wraz z rodziną mieszka we wsi Ruszkowo (w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Wierzbinek).
Dzieciństwo
Ma sześcioro rodzeństwa: Grzegorz, Urszula, Grażyna, Teresa, Bernadetta, Magdalena.
Jak przyznaje polityką interesował się od dziecka- "Wolałem oglądać „Wiadomości” i „Telexpress” niż bajki”- mówi. W 1996 roku, będąc w ósmej klasie szkoły podstawowej, wygrał konkurs wiedzy o samorządzie terytorialnym. W liceum trzykrotnie był najlepszy w olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej.
Jako uczeń odznaczał się pilnością co potwierdza jego 100% frekwencja na zajęciach szkolnych. Był wzorowym i bardzo grzecznym uczniem. Oprócz oddawania się swojej największej pasji - polityce, w wolnej chwili lubił pomagać rodzicom w gospodarstwie.
Edukacja
1988-1996- Szkoła Podstawowa w Morzyczynie
1996-2000- Liceum Ogólnokształcące w Sompolnie
2000-2005- Studiował nauki polityczne na Uniwersytecie im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Centrum Studiów Europejskich przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
2003-2005 Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne na Akademii Bydgoskiej.
Etapy działalności
Po studiach pracował jako nauczyciel w kilku szkołach: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie ( 2005-2006), Zespół Gimnazjalno - Szkolny w Morzyczynie, Zespół Szkół Przyszłość ( 2004- 2006).
Jeszcze jako student w 2002r. wystartował do Rady Gminy w Wierzbniku, z powodzeniem. Został przewodniczącym Komisji Komunalno-Rolnej i Porządku Publicznego oraz członkiem Komisji Rewizyjnej.
W wieku 24 lat wybudował Pomnik Powstańców Styczniowych w Ruszkowie. Był przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy. Poza tym współautorem książki „Pomniki dają żywym moc czynu”.
2000-2005 był prezesem Klubu Sportowego w Racięcinie.
W 2006r. wystartował w przedterminowych wyborach na wójta gminy Wierzbinek z powodzeniem. Obecnie pełni funkcje wójta gminy Wierzbinek.
Ciekawostki
Trenował dżudo od pierwszego roku studiów. Został nawet wicemistrzem Pomorza szkół wyższych w kategorii ciężkiej. „Ta sztuka walki uczy skromności i szacunku dla przeciwników. To się w życiu bardzo przydaje”- mówi.
Interesuje się nie tylko polityką, ale także historią, filozofią, religią świata i psychologią. Biegle zna język rosyjski i angielski.
Jest autorem książki ,,Roman Andrzejewski – biskup pomocniczy włocławski. Życie i działalność” – to monografia o prawdopodobnie najwybitniejszej osobie urodzonej w XX wieku na terenie obecnej gminy Wierzbinek. Jego praca magisterska nosiła tytuł: „Biskup Roman Andrzejewski 1938-2003. Krajowy Duszpasterz Rolników”. Na napisanie książki wpłyneły jego zaintersowania badawcze oraz " to, że tak wielki człowiek - autorytet pochodził z naszej <<Małej Ojczyzny>>"- mówi. http://koninskagazetainternetowa.pl/2013/04/08/wierzbinek-wojt-pawel-szczepankiewicz-o-biskupie-romanie-andrzejewskim/
Poza tym jest autorem kilkunastu artykułów i współautorem " Studia z dziejów południowego pogranicza kujawsko- wielkopolskiego". Pisze wiersze, które ukażą się w tym roku, w przygotowaniu są 3 kolejne książki do druku których jest autorem i współautorem.
W wolnym czasie bawi się z dziećmi, czyta gazety i książki.
Znaczenie postaci
Wójt Gminy Wierzbinek Paweł Szczepankiewicz zdobył tytuły: Grand Innowator 2009 Człowiek Polskiego Samorządu oraz Najbardziej Podziwianego Wójta.
- "To najmłodszy wójt w Polsce; komunikatywny, dobrze współpracuje z samorządami. Mimo młodego wieku bardzo prężnie i skutecznie działający. Zasługuje na miano najlepszego zarówno z uwagi na zaufanie, jakim cieszy się wśród lokalnej społeczności, jak i wysokie kompetencje, kreatywność oraz pracowitość. Dba o stan infrastruktury, komfort życia mieszkańców, aktywność władz samorządowych, rozwój przedsiębiorczości" - uzasadniano wybór.
http://wielkopolskie.naszemiasto.pl/artykul/pawel-szczepankiewicz-wojt-wierzbinek,616270,t,id.html