Kurt Orland image

Kurt Orland

ur. 25 lipca 1888
zm. 29 stycznia 1945
Gospodarka i przedsiębiorczość
 
Szkoła Podstawowa im. Wacława Popiela w Mościskach
Charlotte Orland z córką Marion

Charlotte Orland z synami

Cmentarz rodziny Orlandów

Dwór w Starem dzisiaj

Grób rodziny Orlandów

Kurt Orland

Zdjęć: 6

Pochodzenie

Kurt Orland urodził się 25.07.1888 r. w Starem (obecnie powiat pilski), zginął 29.01.1945 r. również w Starem. Jego ojcem był Richard Orland, pochodzący ze starej, ziemiańskiej rodziny. Babcia Kurta pochodziła z rodziny Klawitterów. Od 1853 r. jego rodzina posiadała majątek Stare oraz przynależne do niego folwarki Maryniec zwany wówczas Marienwalde oraz Orlandshof (dzisiejsze Gmurowo) o ogólnej powierzchni 1125 ha. W 1886 r. majątek w Orlandshof został sprzedany, przez co powierzchnia folwarków zmniejszyła się do ok. 950 ha.

Działalność

Po pierwszej wojnie światowej Stare było miejscowością graniczną, z placówką polskiej Straży Granicznej. Pomimo tego Kurt Orland wraz z rodziną pozostał w Starem i jako jeden z niewielu niemieckich właścicieli ziemskich przyjął obywatelstwo polskie.

Kurt Orland byl dobrym gospodarzem, miłośnikiem lasu i myśliwym. Jego główne zainteresowanie związane było z prowadzeniem gospodarstwa, skupiało się na lesie oraz utrzymaniu jak największej ilości zwierzyny leśnej, o którą bardzo dbał i ponad wszystko kochał. Gospodarka leśna podlegała leśniczemu, ostatnim był Oskar Lüpke. Prowadzenie i nadzór nad gospodarką rolną powierzył Orland inspektorowi i zarządcy.

Był człowiekiem bardzo religijnym. Aby zaoszczędzić swoim pracownikom długiej drogi do kościoła w Wysokiej podczas brzydkiej pogody, pozwalał na wzięcie udziału w mszy świętej, która była odprawiana w holu jego domu.

W okresie okupacji hitlerowskiej nie angażował się w sprawy polityczne i pomagał jak mógł Polakom, m.in. w okresach zimowych zezwalał na bezpłatne zaopatrywanie się w drewno opałowe. Jego syn, Joachim Albrecht poległ na wojnie w 1945 r.

Kiedy 22 stycznia 1945 r. wyruszał konwój ewakuacyjny przed nadchodzącymi wojskami rosyjskimi, Kurt Orland nie potrafił rozstać się ze swoją posiadłością i pomimo ostrzeżeń pozostał tam wraz z rodziną. Niestety kilka dni po przejściu wojsk jeden z Polaków z Podróżnej, nie pochodzący z okolicy, doniósł na rodzinę Orlandów do Rosjan. Pomimo wstawiennictwa polskich pracowników Orlanda, którzy próbowali zapobiec aresztowaniu, 29.01.1945 r. Kurt Orland wraz z całą rodziną został przez Rosjan zamordowany w piwnicy swojego domu.

Znaczenie postaci

Do dzisiejszego dnia wspominany jest jako dobry gospodarz i człowiek, który pomagał Polakom w trudnych czasach wojennych, płacąc za to wraz z rodziną najwyższą cenę. Mieszkańcy Starego uhonorowali pamięć o nim m.in. odnawiając grobowiec rodzinny Orlandów, który można podziwiać do dziś.

Autorzy

Biogram przygotował zespół uczniowski w składzie:
Marta Wiśniewska, Dominika Hader
Nauczyciel prowadzący: Ilona Kabat
Szkoła Podstawowa im. Wacława Popiela w Mościskach
Gmina Wysoka, powiat pilski

Zobacz też: