Jakub Szałek image

Jakub Szałek

ur. 24 kwietnia 1976
 
Edukacja | Filozofia i religia
 
Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Karniszewie
Chrzest święty

Dom rodzinny

Dom w Czadzie

Kościół w Sokolnikach

Pierwsza szkoła

Rozdawanie komunii świętej

Spotkanie w szkole

Spotkanie w szkole

Szkoła

Święcenia i prymicje

Droga do wioski
Dziecko po malarii
Komunia święta
Rekolekcje wielkopostne
Rozdawanie cukierków
Wywiad
Zabawy dzieci
Wywiad
e-mail od ks. Jakuba
e-mail od ks. Jakuba .
Zdjęć: 10
Filmów: 7
Dokumentów: 3

Pochodzenie

Pochodzi ze Świątnik Małych z wielodzietnej rodziny rolniczej.

Dzieciństwo

Jakub Szałek urodził się 24.04.1976 r. w Niechanowie jako piąte dziecko Tadeusza i Jadwigi Szałek z domu Stachowiak. Rodzice mamy, Zofia i Kazimierz Stachowiak, zmarli kiedy ksiądz studiował. Natomiast rodzice taty, Helena i Franciszek Szałek, zmarli kiedy księdza Jakuba nie było jeszcze na świecie. Posiada czworo rodzeństwa: Marylę, Wojtka, Genowefę i Mateusza. Został ochrzczony w kościele parafialnym w Sokolnikach. W tym też kościele przyjął sakrament Pierwszej Komunii Świętej oraz sakrament bierzmowania.

Rodzice utrzymywali dom rodzinny z pracy na roli. Starsze rodzeństwo wraz Jakubem pomagało w pracach w gospodarstwie.

Uważano go za chłopca ambitnego i wysportowanego. Był uczynnym, wesołym dzieckiem. Jak każdy chłopiec lubił sport: piłkę nożną i jazdę rowerem. Lubił spacery po okolicy, jak i do pobliskiego lasu. Ojciec Jakuba Szałka zmarł 6 stycznia 2001 roku i został pochowany na cmentarzu w Sokolnikach. Nie doczekał uroczystości związanej z przyjęciem święceń kapłańskich przez syna.

Edukacja

Naukę rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie zerowej w 1982 roku w Szkole Podstawowej w Świątnikach Małych i tam uczęszczał do trzeciej klasy. Kierownikiem szkoły był Stanisław Płachtij, który go uczył oraz Mariola Wesołowka i Alina Orzeł. Od klasy czwartej uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Karniszewie, którą ukończył w 1991 r. Jego wychowawcą była Krystyna Magnuszewska. Następnie podjął naukę w Liceum Medycznym w Gnieźnie. Uczył się tam przez cztery lata, tam też zdał maturę. Uczył się średnio, ale nigdy nie miał kłopotów z nauką. Najbardziej lubił biologię i matematykę, nie przepadał za historią. Po otrzymaniu świadectwa dojrzałości wstąpił do Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłaniskie przyjął 2 czerwca 2001 roku w katedrze gnieźnieńskiej.

Etapy działalności

Dla księdza nie było jakiegoś wielkiego wydarzenia, które miałoby wpływ na wybór kapłaństwa. Chciał coś dobrego zrobić dla drugiego człowieka. Fascynowali go ludzie, którzy nie bali się ofiarować swojego życia najbiedniejszym, najbardziej potrzebującym czy chorym na trąd lub AIDS (np. Maksymilian Kolbe, Matka Teresa z Kalkuty, ojciec Marian Żelazek, ks. Jerzy Popiełuszko).

Etap pierwszy

Po święceniach w katedrze gnieźnieńskiej był wikariuszem w parafii pod wezwaniem św. Marcina w Szubinie i przebywał tam do 2004 roku.

Poczatki misyjne

Na misję wyjechał już po ukończeniu trzeciego roku seminarium, kiedy po raz pierwszy wybrał się do Kazachstanu na praktykę pastoralno–misyjną. I wtedy odkrył, że chce być misjonarzem. Po święceniach był przekonany, że wyjedzie na stepy kazachskie. Miał już omówiony wyjazd z bp. Tomaszem Petą, biskupem z Kazachstanu. Przypadkowe spotkanie biskupa z Czadu zmieniło jego plany. Celebrował z nim w katedrze gnieźnieńskiej mszę świetą, po której poszli razem zwiedzać miasto. Rozmawiali też o Kościele misyjnym i ks. Jakub poinformował gościa, że ma zamiar wyjechać do Kazachstanu. Rozmówca zaproponował mu Czad, ale ksiądz Jakub odmówił. Po kilku dniach doszło do spotkania z ks. abp Henrykiem Muszyńskim, który zaproponował zamianę Kazachstanu na Czad. Ksiądz Jakub zgodził się i  we wrześniu 2004 roku wyjechał do Afryki. Na misji w Czadzie pozostaje do dziś.

Link do wieści z Czadu :http://www.parafia-swmarcina.szubin.info/news.php?readmore=269

Praca misjonarza

Najważniejszym zadaniem misjonarzy pracujących w Czadzie jest głoszenie Słowa Bożego i sprawowanie sakramentów. Budują też widzialne struktury Kościoła (kaplice w wioskach, których mają 170). Zaraz po głoszeniu Ewangelii zajmują się służbą zdrowia i szkolnictwem. Przy ich misji funkcjonuje przychodnia lekarska, w której pracują siostry zakonne z Kongo oraz szkoła podstawowa. Misjonarze często pomagają ludziom w codziennym życiu. Np. gdy ktoś jest chory (trzeba zrobić operację, albo zawieźć kobietę do porodu), to wtedy samochód misjonarzy służy za karetkę pogotowia. W całej parafii nie ma bowiem żadnego innego samochodu.

Problemy spotykane na misji

Najwieksze problemy z jakimi stykają się misjonarze to występujące w tamtym klimacie choroby tropikalne: malaria, tyfus, ameba oraz zatrucia pokarmowe.

Praca na misji

Jest ona bardzo trudna, ale daje ks. Jakubowi wiele satysfakcji i radości. W Czadzie używa się około 200 języków. Język francuski jest językiem urzędowym, ale niestety ludzie starszego pokolenia oraz wiele kobiet nie mówi po francusku. Posługują się nim tylko ci, którzy chodzili do szkoły. Nie ma jednak obowiązku szkolnego w tym kraju. Nie ma też środków na wybudowanie normalnej szkoły dlatego dzieci uczą się w szałasach. Rodzice dają równowartość pięciu euro na rok (na jedno dziecko) i ta kwota musi wystarczyć na opłacenie nauczyciela, zakup pomocy szkolnych i  na to, by szkoła mogła normalnie funkcjonować.

Znaczenie postaci

Ksiądz-misjonarz, który niesie pomoc biednym i potrzebującym ludziom w Czadzie. Głosi tam Słowo Boże i rozpowszechnia wiarę chrześcijańską. Jest samarytaninem wyczulonym na potrzeby bliskich.

Autorzy

Biogram przygotował zespół uczniowski w składzie:
Daniel Nowicki, Franciszek Gręzicki, Kacper Kwacz, Magdalena Frąckowiak, Wiktoria Ostrowska, Adrian Żółć
Nauczyciel prowadzący: Iwona Maćkowiak
Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Karniszewie
Gmina Mieleszyn, powiat gnieźnieński

Kalendarium:

  • 1976 ― Narodziny bohatera
  • 1982 ― Rozpoczęcie nauki szk...
  • 1991 ― Ukończenie Szkoły Pod...
  • 1995 ― Zdał maturę.
  • 2001 ― Święcenia kapłańskie...

Zobacz też: