Młodość
Pan Henryk Błachnio urodził się w 1952 roku w Grudziądzu. Jego ojcem był Józef Błachnio - historyk, kustosz grudziądzkiego muzeum, regionalista oraz zapalony fotografik - dokumentalista utrwalający na kliszy fotograficznej piękno Ziemi Chełmińskiej. Ojciec wywarł wielki wpływ na ukształtowanie drogi życiowej Pana Henryka Błachnio, jaką jest fotografia oraz podróże.
Szkoła średnia, studia
W szkole średniej Pan Henryk był przewodniczącym koła turystycznego, potem na studiach w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy, jako Prezes Klubu kontynuował działalność turystyczną w Polskim Towarzystwie Turystyczno Krajoznawczym. Zdobył Złotą Odznakę Turystyki Pieszej i uzyskał uprawnienia Przodownika Turystyki Pieszej PTTK.
Praca zawodowa
W okresie studiów dokumentował fotograficznie piękno naszego kraju podczas licznych rajdów po Polsce. Po studiach, zakończonych uzyskaniem dyplomu magistra techniki, rozpoczął pracę zawodową w Domu Dziecka w Kobylnicy. Następnie pracował w Szkole Podstawowej nr 1 w Swarzędzu, oraz w Szkole Podstawowej nr 3 w Swarzędzu, gdzie przez wiele lat prowadził szkolne koło fotograficzne, dzięki któremu wielu młodych ludzi zaraziło się sztuką fotografowania. Jednocześnie przez cały czas dokumentował piękno Ziemi Swarzędzkiej i zachodzące na niej przemiany. Po pewnym czasie rozpoczął własną działalność, otwierając studio fotograficzne w Swarzędzu. Henryk Błachnio jest artystą fotografikiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Światowego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych oraz Wielkopolskiego Cechu Fotografów i EKOART. Zasiada w komisjach egzaminacyjnych w Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu. Jest wykładowcą w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.
Życie prywatne
Pan Henryk jest mieszkańcem Swarzędza od ponad trzydziestu lat, ma żonę Halinę oraz dwóch dorosłych synów: Remigiusza oraz Marka, którzy również zajmują się fotografią. Jest również dziadkiem Adasia, który ma także pierwsze zdjęcia na swoim koncie.
Fotograf - artysta
W centrum jego zainteresowań twórczych jest głównie pejzaż i dokument, jednak fascynującą tematyką artystyczną są struktury zawierające się w czasoprzestrzeni, ukazane za pomocą reportażu, jak również, struktury ukazane za pomocą zwężonych kadrów. Jak sam pisze na stronie internetowej Związku Polskich Artystów Fotografików:
“Oczarowany jestem także miejscowym krajobrazem, gdzie rodzą się bajkowe kompozycje ukazane za pomocą zwężonych kadrów, wypełnionych unikalnymi formami. W owych formach strukturach, odkrywam inny świat. Świat piękna, tajemniczości, głębin nasyconych paletą barw. Poprzez zawirowania, miraże, zaczarowaną w słojach drzew tęczę, odsłaniam i przekazuję tajemną wiedzę. Dotyczy ona czasu, przemijania i jest pieśnią na rzecz przyrody.”
Jest autorem wielu albumów fotograficznych z cyklu Przenikanie: Swarzędz i okolice, Dolina Cybiny, Pobiedziska i okolice, Kostrzyn i okolice oraz Sowy i Hrabia August Cieszkowski.
Jego prace ukazały się m. in. w zbiorach poezji: W szuwarach dni, Smakowanie świata, Na przedprożu zaświatów, Z poddasza pamięci, Wiry czasu oraz w wydawnictwach zbiorowych wielkopolskich artystów fotografików.
Prace fotograficzne Pana Błachnio były wielokrotnie nagradzane prestiżowymi nagrodami w wielu konkursach fotograficznych, m.in. w Chinach, Japonii, Belgii, czy Francji. Prace Henryka Błachnio zostały również zauważone i wysoko ocenione na wystawach i konkursach fotograficznych między innymi na 43 International Salon Of Photo w Hongkongu, 70 - jubileuszowym Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej w Japonii, 32 Festiwalu Fotografii KNOKKE - HEIST w Belgii, artysta został uhonorowany nagrodą “Grand Prix” w Światowym Konkursie Fotograficznym “Wiara i Wierni Świata organizowany przez The World Photographic and Audiovisual Artists Assocation w 2009 roku. Otrzymał również odznaczenie: Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego.
Wystawy indywidualne i zbiorowe Pana Henryka Błachnio
2003 - “Zimowe rapsodie” - Galeria Ośrodka Kultury - Swarzędz
2004 - “Zabytki Swarzędza” - Targi Turystyczne - Poznań
2005 - “Sen o Grecji” - Galeria Ośrodka Kultury - Swarzędz
2005 - “Wariacje z motywem wierzby swarzędzkiej” - Swarzędz
2006 - “Szuwary Swarzędzkiego Jeziora” - Galeria Ośrodka Kultury - Swarzędz
2006 - “Wierzby” - MGOKiS - Pobiedziska
2006 - “Greckie sentymenty” - Galeria OKiS - Pobiedziska
2006 - “Drzewo - środek świata” - MTP - Poznań
2007 - “Drzewo - Zielone płuca ziemi” - Biblioteka Ekologiczna - Poznań
2007 - “Barwy czasu” - Stary Browar - Poznań
2007 - “Swarzędz i jego mieszkańcy” - Euro Hotel - Swarzędz
2007 - “Rytm natury” - Kino Hollywood - Swarzędz
2007 - “Prezentacja dorobku twórczego” - Galeria ZPAF - Warszawa
2007 - “Barwy czasu”- Muzeum Łowieckie - Uzarzewo
2007 - “Morskie repartycje” - Galeria Wielokropek - Swarzędz
2008 - “Spojrzenie na Chiny” - UAM - Ogród Botaniczny - Poznań
2008 - “Teatr Chiński” - Filharmonia - Wrocław
2008 - “Ludzie Chin” - Galeria WSNHiD - Poznań
2008 - “Zbliżenia” - Biblioteka Raczyńskich - Poznań
2008 - “Teatr Chiński” - Zamek Kórnicki - Kórnik
2008 - “Barwy czasu” - Zamek La Chateau du Barroux - Francja
2008 - “Ludzie Chin” - Pałac Działyńskich - Poznań
2008 - “ Przestrzeń - ciało - zdarzenie” - Stary Browar - Poznań
2008 - “Buddyzm w Chinach” - Galeria Ośrodka Kultury - Swarzędz
2009 - “Zaułki Sidi Bousaide” - Monastyr - Tunezja
2009 - “Z cyklu - Piromancja” - Zamek La Chateau du Barroux - Francja
2009 - “ Przestrzeń - ciało - zdarzenie” - Stara Galeria - Warszawa
2009 - “III Festiwal nauki” - WSzZ - Piła
2009 - Światowy Konkurs Fotografii “Wiara, wierni tego świata” - Wrocław
2009 - “32 Festiwal Fotografii do KNOKKE - HEIST” - Belgia
2009 - “70 Jubileuszowy Międzynarodowy Salon Fotografii Artystycznej” - Japonia
2010 - 43 International Salon of Photography - Hong Kong - Chiny
oraz wystawy “Wokół Medyny”, "Oblicza Kenii”, “Odkrywanie Indii”, “Nepal - czas zatrzymany”.
Podróże po świecie
Wielką pasją Pana Henryka i jego małżonki są podróże, zarówno te daleki, jak i te bliskie - po Wielkopolsce i Ziemi Swarzędzkiej. Urzeczeni miejscowym krajobrazem: Doliną Cybiny, Jeziorem Swarzędzkim, Puszczą Zielonką, powracają wielokrotnie do miejsc “magicznych”, które następnie można podziwiać na fotografiach i w poezji.
Do podróży przygotowują się zawsze starannie, a ich plonem są prelekcje i wystawy fotograficzne organizowane po powrocie. Wśród tych dalekich i egzotycznych należy wymienić podróże do: Chin, Tybetu, Kenii, Egiptu, Izraela, Tunezji czy Nepalu. Wystawy zdjęć z ich podróży cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem licznie przybyłych widzów.
Wspólna pasja Pani Haliny i Henryka Błachnio
Wspaniałym uzupełnieniem obrazów Pana Henryka Błachnio jest poezja Pani Haliny Dziszyńskiej - Błachnio, żony artysty. Pani Halina jest doktorem nauk humanistycznych, wykładowcą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu oraz autorką wielu wierszy ilustrujących, uzupełniających prace fotograficzne męża.
W dniu 4 marca 2015 roku w Bibliotece Publicznej w Swarzędzu odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej Nepal - czas zatrzymany. Autorzy wystawy - Halina i Henryk Błachnio - podzielili się, z licznie przybyłymi gośćmi, swoimi wrażeniami z wyprawy do Nepalu. Opowiedzieli o spostrzeżeniach i doświadczeniach dotyczących samej podróży do tego odległego miejsca, o obyczajach, kulturze, o współistnieniu trzech religii: hinduizmu, lamaizmu (buddyzm tybetański) i islamu. Mieliśmy możliwość zobaczenia pokazu slajdów prezentujących niesamowity, poranny, dwugodzinny spektakl "zapalania szczytów": powoli opadająca mgła, odsłaniała przepiękną panoramę gór, powoli wschodzące słońce nad najwyższymi górami świata.
Po spotkaniu z autorami wernisażu goście oglądali ciekawe zdjęcia prezentujące Nepalczyków, ich życie, kulturę oraz zabytki,
Oto jak Pani Halina Dziszyńskiej - Błachnio opisuje to niesamowite zjawisko w wierszu: “Zapalanie szczytów”
Smagana biczem
przejmującego chłodu
podniosłam głowę
ku majaczącym kształtom
grzbietów Annapurny
ledwie co zbudzone słońce
oblało złotem szczyty
w hierarchicznej kolejności
rozpalone do czerwoności
białe śniegi
przykuły uwagę
łowców wrażeń
wbiłam sztylet wzroku
w niecodzienny obraz
na złość wiatrowi
wytrwałam do końca
spektaklu światła
Źródła informacji
Autorzy
Kalendarium:
- 1952 ― Narodziny bohatera
Cytaty:
Źródła:
- Henryk Błachnio –...